76. (Európa büszke a gyakorlatias és tudományos szervezettségére...)
76. Európa büszke a gyakorlatias és tudományos szervezettségére és hatékonyságára. Megvárom, amíg a szervezettsége tökéletes nem lesz; akkor egy gyerek fogja elpusztítani Európát.1
Amikor az aforizmák először megjelentek a Buletin-ben, akkor azt mondtad, hogy hagyjuk ki ezt. Ez egy meglehetősen titokzatos aforizma, amelyet szeretnék helyesen érteni. Tudni szeretném, hogy közzétehetjük-e ezt, vagy sem?
Hol írta ezt Sri Aurobindo?
Az aforizmákban.
Igen, de nem szándékozott könyvet írni belőlük: ezek a szövegek innen-onnan lettek összegyűjtve.
Nem, nem, egyáltalán nem. Sri Aurobindonak volt egy külön jegyzetfüzete, amelybe egymás után feljegyezte az aforizmákat.
(csend)
Egy "gyermek"... Mi van angolul az elején?
"Prides herself."
Büszke ...
Szeretném, ha betennénk.
De mit akart kifejezni?
Nem tudom.
Persze, csak a hatalmat lehet megsemmisíteni, mert a föld nem pusztul el.
Igen, a földet nem, de egy civilizációt el lehet pusztítani.
Igen.
Ő azt mondja: "Európa el fog pusztulni."
Igen... De milyen gyermek?
Az az érzésem, hogy ez valami teljesen igazként jött, abszolút igaz jóslatként - de nem tudom.
Korábban azt mondtad, hogy jobb volt kihagyni.
De most, éppen ellenkezőleg, az a benyomásom, hogy el KELL mondani.
De még nem hiszem hogy, eljött az idő, mégis - úgy értem, még nem "jött el" a megvalósítás ideje; eljött az ideje, hogy elmondják, de annak nem, hogy megvalósítsák.
"A gyermek ..." talán az Új Világ gyermeke? ... egy mosollyal mindent elpusztít.
Igen, nagyon is lehetséges - nagyon is lehetséges.
(csend)
Félelmetes hatalmat tartalmaz ... Valami megdöbbentőt. El sem tudod képzelni a benne rejlő hatalmat, ez tényleg olyan, mintha az Isteni maga mondaná: "Megvárom"... Megvárom...
1971. december 11.
1 Az alábbi beszélgetés zajlott, 1971. decemberében, közel tíz évvel azután, hogy Anya kommentálta az aforizmáknak ezt a csoportját. (vissza)
Hozzászólások
Az Európa és az azt megdöntő gyermek aforizmáról jutott eszembe:
Az Európa és az azt megdöntő gyermek aforizmáról jutott eszembe:
Vergilius a IV. eclogájában "az eljövendő aranykort jósolja meg, s a gyermekről beszél, aki elhozza ezt, a Szűzről és a kígyóról. A középkor értelmezésében Jézus eljövetelét jósolta. A csillagképet Máriára vonatkoztatták, a kígyót pedig a gonosszal azonosították. Ebből fakad a középkor fölfokozott Vergilius-kultusza (a kora-középkorban szentté is akarták avatni; Dante őt kéri fel kísérőéjül az Isteni színjátékban). (monologikus forma)". Valahol erre is célozhatott Sri Aurobindo, főképp, ha azt is figyelembe vesszük, hogy Vergilius volt anno a fő udvari költője Augustusnak. (Aki állítólag Sri Aurobindo volt...)