Az Élet Tudománya

Nyomtatóbarát változat

Önmagad megismeréséhez és önmagad irányításához.

Egy céltalan élet mindig egy nyomorúságos élet.

Mindegyikőtöknek kell legyen egy célja; de ne felejtsétek el, hogy a célotok minősége határozza meg az életetek minőségét.

A célotok legyen magas és széles, nagylelkű és önzetlen; ez lehetővé teszi majd, hogy életetek értékes legyen magatok és mások számára.

Mégis, bármi is az ideálotok, bármit is akartok elérni, azt nem tudjátok tökéletesen megvalósítani anélkül, hogy ne valósítanátok meg magatokban a tökéletességet.

Amikor a tökéletességeden dolgozol, az első lépés, hogy legyél tudatos magadra, önmagad különböző részeire, és a részek tevékenységeire. Meg kel tanulnotok megkülönböztetni ezeket a különböző részeket egymástól, így válhattok tisztán tudatossá a bennetek előforduló mozgások eredetére, az impulzusokban, reakciókban és ellentmondásos kósza szándékokban, amik működtetnek benneteket. Ez egy rendszeres tanulmány ami sok kitartást és őszinteséget követel meg; mert az emberi természetnek, főleg annak mentális természetének, van egy spontán tendenciája, hogy kedvező magyarázatot adjon mindenre amit gondolunk, érzünk, mondunk és teszünk. Csak ezeknek a mozgásoknak a nagyon gondos megfigyelésével, azáltal, hogy azokat a legmagasabb ideálunk ítélőszéke elé visszük, őszinte szándékkal, alávetni azokat ítéletének annak reményében, hogy tévedhetetlen tisztánlátást alakíthatunk ki magunkban. Mivel ha igazán fejlődni akarunk, és ki akarjuk fejleszteni a képességet, hogy megismerhessük lényünk úgynevezett igazát, a valódi okot, amiért teremtettünk, amit a földi életünk küldetésének nevezhetünk, akkor következetesen és folyamatosan el kell utasítanunk, vagy ki kell iktatnunk magunkból mindazt, ami ellentmond létezésünk igazának. Ily módon, lépésről lépésre lényünk összes részét, összes alkotóelemét homogén egésszé szervezhetjük a pszichikus középpont köré. Igen sok idő kell, hogy ezen egyesítő munkát a tökéletesség bármely fokára fejlesszük. Így, ha véghez akarjuk vinni, türelemmel és kitartással kell felszerelkeznünk, és el kell határoznunk, hogy meghosszabbítjuk az életünket, amíg csak szükséges, törekvésünk sikeréhez.

Miközben e megtisztító és egyesítő munkát végezitek, nagy gondot kell fordítani arra is, hogy tökéletesítsétek lényetek külső és instrumentális részét. Amikor megnyilvánul a felsőbb igazság, olyan elmét kell bennetek találnia, amely elég rugalmas és gazdag ahhoz, hogy a megfogalmazandó elképzelésnek olyan gondolati formát tudjon adni, amely megőrzi erejét és tisztaságát. Hasonlóképpen, amikor e gondolat a szavak ruháját akarja magára ölteni, elegendő kifejezési erőt kell találnia bennetek, hogy a szavak felfedhessék a gondolatot, és ne torzítsák el azt. És e képletnek, amelyben megtestesítitek az igazságot, az összes érzésetekben, az összes akaratotokban, az összes tetteitekben, lényetek összes mozgásában meg kell nyilvánulnia. Végül, e mozgások folyamatos erőfeszítés árán maguktól elérik a legmagasabb tökéletességet.

Mindezt egy négyes fegyelemmel lehet elérni, amelyet most nagy vonalakban leírunk. A fegyelem négy aspektusa nem zárja ki egymást, egyszerre lehet követni azokat - sőt, így kellene tenni. A kezdőpontot úgy hívhatjuk, hogy pszichikus fegyelem. A "pszichikus" elnevezéssel lényünk pszichológiai központját illetjük, létezésünk legfelsőbb igazának székhelyét, amely ismerheti ezen igazat és mozgásba lendítheti. Így alapvető fontosságú, hogy tudatossá váljunk a bennünk levő jelenlétéről, hogy e jelenlétre koncentráljunk, amíg élő valósággá nem válik, amellyel azonosulhatunk.

Különböző helyeken, különböző időkben több módszert is leírtak e felfogás elérésére, és e végső azonosulás megvalósítására. Vannak köztük pszichológiai, vallási, sőt, még mechanikus módszerek is. Valójában mindenkinek meg kell találnia azt, amelyik a legjobban illik hozzá, és ha heves és rendületlen törekvés van az emberben, kitartó és dinamikus akarattal párosítva, akkor valamilyen módon - kívülről olvasással vagy tanulással, belülről koncentrációval, meditációval, revelációval és tapasztalattal - meg fogja kapni a szükséges segítséget célja eléréséhez. Csak egyvalami van, ami teljes mértékben elengedhetetlen: az akarat a felfedezésre és felismerésre. E felfedezésnek és felismerésnek kell lényünk elsődleges elfoglaltságának lenni, az igazgyöngy, amelyet meg kell szereznünk  bármi áron Bármit is tesztek, bármivel is foglalkoztok, az akaratotoknak, hogy megtaláljátok lényetek igazát és egyesüljetek vele, mindig élnie kell, és ott kell lennie minden mögött amit tesztek éreztek vagy gondoltok.

Buletin, 1950. november (részlet)

magyar